Życiorys to Twoja wizytówka. To on decyduje, czy dostaniesz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Jak go napisać, by maksymalnie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Tak, jak pisałam w poprzednim poście, CV możesz potraktować jako ofertę handlową, którą składasz pracodawcy proponując mu zyski, jakie przyniesiesz jego firmie w zamian za wypłatę. Wtedy Twoim zadaniem jest przyciągnięcie uwagi pracodawcy oraz przekonanie go, że warto zatrudnić właśnie Ciebie. Ten cel łatwiej osiągniesz, jeśli zastosujesz 4 zasady wg akronimu AIDA, który wykorzystuje mechanizmy powszechnie używane w marketingu.
4 zasady AIDA
A - attention, czyli uwaga - na tym etapie musisz przyciągnąć uwagę pracodawcy. Ułatwi Ci to graficznie wyróżniające się CV. Warto zrobić estetyczne dokumenty rekrutacyjne, a pomoże Ci w tym m.in. cała masa dostępnych w Internecie darmowych szablonów.
I - interest, czyli zainteresowanie - tutaj CV ma szansę pokazać Cię jako profesjonalistę - tworzy Twoją osobistą markę. Jeśli będzie odpowiednio zbudowane (najważniejsze informacje będą najbardziej widoczne, szata graficzna będzie estetyczna) pomoże wzbudzić zainteresowanie pracodawcy Twoją osobą.
D - desire, po polsku pragnienie - następny krok to takie przedstawienie korzyści z zatrudnienia Ciebie, by pracodawca zechciał mieć Cię w swoim zespole.
A - action, a więc działanie - czyli przekucie tego zainteresowania w informację zwrotną od pracodawcy oraz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Zrobisz to dzięki odpowiednio napisanej wiadomości email z CV.
Krok A, czyli strona graficzna życiorysu
Co powinno znaleźć się w CV?
Dane osobowe i kontaktowe,
Podsumowanie zawodowe (cele zawodowe),
Doświadczenie zawodowe oraz osiągnięcia,
Umiejętności,
Wykształcenie,
Kursy, szkolenia i certyfikaty,
Zainteresowania — niekoniecznie musi się pojawić, wspomnę o tym później,
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych — czysta formalność, ale bez niej Twoje CV może zostać od razu odrzucone.
Kiedy już wiesz co warto jest zamieścić w życiorysie, przed Tobą decyzja o rodzaju CV - wybór będzie zależeć od Twojego doświadczenia, drogi zawodowej i specyfiki stanowiska, na które aplikujesz.
Rodzaje CV:
chronologiczne - najczęściej spotykany rodzaj CV, pisany wg odwróconej chronologii (zaczynamy wymieniać stanowiska od aktualnego) - jest polecany osobom, które mają jasną ścieżkę zawodową, bez większych luk w zatrudnieniu;
funkcjonalne - szczególny nacisk kładzie na umiejętności osoby, nie wymaga podawania dat zatrudnienia na danym stanowisku, polecany osobom z małym doświadczeniem zawodowym albo często zmieniającym pracę lub mającym dłuższe przerwy w pracy;
mieszane - połączenie CV chronologicznego z funkcjonalnym;
klasyczne - oparte na chronologicznym ciągu wydarzeń w karierze kandydata (zaczynamy od najwcześniejszych doświadczeń) i jest polecane w zawodach, w których ważne jest formalne wykształcenie albo dla osób mniej doświadczonych, chcących podkreślić dopasowanie swojego wykształcenia do wymagań pracodawcy.
Szablony CV:
W Internecie jest ich mnóstwo. Ja znalazłam ciekawe na tej stronie, ale warto przejrzeć też inne, by znaleźć jak najlepszy dla siebie. Jeśli korzystasz z serwisu Canva, to tam także znajdziesz wiele darmowych szablonów życiorysów. Wykorzystaj te różne możliwości. Co ważne, CV powinno mieć kolory przyciągające oko, ale nie krzykliwe. Warto wybrać dwa pasujące do siebie kolory - jeden spokojniejszy na tło i jeden żywszy, wyraźniejszy, dla podkreślenia rzeczy ważnych. Ważna jest także odpowiednia czcionka - prosta, przejrzysta i czytelna. Dobrze, żeby występowała w kilu wariantach - np. żeby można było ją pogrubić, by podkreślić ważne elementy życiorysu.
Długość życiorysu:
CV na jedną stronę czy dłuższe? Zdania ekspertów są podzielone. Najistotniejsze jest to, aby były w nim zawarte wszystkie najważniejsze informacje. Jeśli masz duże doświadczenie zawodowe to dwustronnicowy życiorys powinien być odpowiedni, choć ważne by najistotniejsze umiejętności i osiągnięcia znalazły się na pierwszej stronie, aby nie zostały pominięte przez rekrutera. Jednak bardzo istotną cechą CV jest zwięzłość, więc warto spróbować utworzyć życiorys mieszczący się jednej stronie. By ułatwić sobie to zadanie z dokumentu na spokojnie możesz usunąć tytuł "Curriculum Vitae", by zaoszczędzić miejsce. Nie jest on konieczny, ponieważ w wiadomości aplikacyjnej wyjaśniasz powód kontaktu z pracodawcą, więc wie, co mu przysyłasz.
Zdjęcie:
Jego załączanie nie jest obowiązkowe - dużo ważniejsze są Twoje umiejętności i doświadczenia. Nie musi być to zdjęcie sztywne, jak do dowodu, ale ważne, żeby było profesjonalne. Ma na celu spersonalizowanie i graficzne uatrakcyjnienie CV.
Jakie cechy powinno mieć dobre zdjęcie do życiorysu?
dobra jakość,
neutralne, jasne tło - np. biała ściana,
ujęcie twarzy,
lekki uśmiech
musi pasować do stanowiska, na które aplikujesz.
Format pliku:
CV najlepiej jest wysyłać w formacie PDF, dzięki czemu unikniesz "rozjechania się" formatowania dokumentu podczas wyświetlania go na innym urządzeniu oraz unikniesz wprowadzenia w nim niechcianych zmian przez osoby trzecie.
Krok I - zainteresowanie pracodawcy i budowanie Twojego wizerunku
By sprawdzić, na które punkty życiorysu rekruterzy zwracają największą uwagę, przeprowadzono badania metodą eyetracking, czyli śledząc wzrok w poszukiwaniu miejsc, na które osoba patrzyła najdłużej. Z tych padań wynika kilka informacji istotnych dla kandydatów:
Imię i nazwisko - jest to miejsce, które przyciąga wzrok na dłużej, dlatego warto pod nim wpisać nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Pozwala to skojarzyć Twoje dane z posadą, a także dodatkowo dostosowuje CV do potrzeb konkretnej rekrutacji. Poza imieniem i nazwiskiem w sekcji danych kontaktowych powinny znaleźć się: numer telefonu, adres email oraz link do profilu na LinkedIn/Goldenline.
Podsumowanie zawodowe - umieść je na górze dokumentu, bo tam skupia się uwaga odbiorcy. Są to 3 zdania o tym, czym się zajmujesz, jakie są Twoje osiągnięcia zawodowe i w którym kierunku chcesz się rozwijać. O treści podsumowania opowiem Ci w kolejnym wpisie.
Osiągnięcia - umieść taką sekcję w swoim życiorysie - ważne, żeby znalazła się na pierwszej stronie, by nie została pominięta. Osiągnięcia przedstawiaj w mierzalny sposób, np. za pomocą liczb (np. dzięki mojej kampanii pozyskałem dla firmy 2 nowych, kluczowych klientów) i podkreślaj je graficznie np. pogrubiaj. Uwaga - musisz pamiętać, żeby nie ujawnić tu żadnych niejawnych informacji firmowych.
Doświadczenie - opisz 2 ostatnie stanowiska pracy i zaznacz je pogrubioną czcionką, by były łatwo zauważalne. Co ważne, określ daty rozpoczęcia i zakończenia pracy z dokładnością do miesiąca. Rekruterzy przychylniej patrzą na takie życiorysy, ponieważ nie ma w nich próby "wydłużenia" okresu zatrudnienia przez opisywanie tylko lat pracy.
Nieszablonowe nagłówki - możesz pokusić się o spersonalizowane śródtytuły w CV np. zamiast "Doświadczenie", wstawić "Moja droga zawodowa", albo zamienić "Wykształcenie" na "Jak zostałam/em np. psychologiem"
Umiejętności pokaż graficznie - czyli przedstaw swoje kompetencje (np. języka obcego lub pracy w danym programie) w postaci wykresów albo np. zamalowanych kółeczek pokazujących stopień opanowania danej umiejętności. Możesz też postąpić tak z zainteresowaniami, gdzie np. czytanie literatury francuskiej zamienisz na grafikę książki z francuską flagą na okładce. To bardzo urozmaica wygląd życiorysu, ale zadbaj o to, by przedstawienie graficzne było jasne dla osoby, która widzi Twoje CV po raz pierwszy. Możesz poprosić kogoś znajomego żeby je obejrzał i powiedział Ci, czego się z niego o Tobie dowiedział - w ten sposób szybko zweryfikujesz łatwość odczytywania Twojego CV.
Fantastyczny artykuł. Jeśli natomiast przygowanie CV sprawia ci trudności skontaktuj sie z NinjaHunters.io oni zawsze służą pomocą.