List motywacyjny to coraz rzadziej spotykany dokument aplikacyjny. Dlaczego tak jest? Jak go napisać, by zainteresować pracodawcę?
Co z tymi listami?
List motywacyjny to dokument, w którym przedstawiasz swoje powody,
z jakich chcesz podjąć pracę w danej firmie i na konkretnym stanowisku. Wysyła się go razem z CV w odpowiedzi na ofertę pracy, odwrotnie niż w przypadku podania o pracę (które wysyła się wtedy, gdy organizacja nie prowadzi rekrutacji.)
Listy coraz rzadziej pojawiają się wśród dokumentów wymaganych w ogłoszeniach o pracę. Dlaczego? Odpowiedź jest prozaiczna - często ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a rekruterzy nie chcą na tej podstawie odrzucać kandydatów, którzy potencjalnie mogą być odpowiedni na dane stanowisko.
Do tego, coraz częściej spotykamy się z rozbudowanymi formularzami rekrutacyjnymi, z których rekrutujący pozyskują wiele informacji o kandydatach. Dodatkowo, ma tu znaczenie wieloetapowość procesów rekrutacyjnych - dzięki nim osoby pozyskujące pracowników mogą zdobyć o wiele większą wiedzę na temat kandydatów, niż tylko przy prostym przejrzeniu CV.
Zatem, jeśli pracodawca nie wymaga w ogłoszeniu listu motywacyjnego, wystarczy, że wyślesz życiorys. A jeśli pojawia się on w wymogach oferty - warto sumiennie go napisać.
Struktura listu motywacyjnego
Pamiętaj, że list motywacyjny ma za zadanie poszerzyć wiedzę pracodawcy o Tobie i Twoich motywacjach do pracy - zatem nie kopiuj w nim CV. Twoim celem jest podkreślenie swoich mocnych stron oraz zalet, dla których warto Cię zatrudnić, a także zainteresowania konkretną posadą. Pomyśl, jak opisałbyś/opisałabyś komuś swoją drogę zawodową? O jakich najważniejszych umiejętnościach, doświadczeniach i osiągnięciach byś napisał/ła? Następnie tę opowieść dostosuj do formy listu.
Wg portalu Interviewme.pl list motywacyjny powinien zawierać:
aktualną datę i miejscowość
imię i nazwisko oraz dane kontaktowe kandydata
dane pracodawcy
zwrot grzecznościowy
wstęp zawierający informację, o jakie stanowisko ubiega się kandydat
rozwinięcie, w którym kandydat wyjaśnia, dlaczego jest idealną osobą na to stanowisko
zakończenie, z zapewnieniem o gotowości do osobistego spotkania
zwrot grzecznościowy i podpis na dole listu motywacyjnego (własnoręczny, jeśli list motywacyjny jest wysyłany pocztą lub jako skan).
Ten dokument ma dość ściśle określoną formę - tutaj jest ona świetnie przedstawiona wraz z dokładną instrukcją pisania listu motywacyjnego oraz wskazówkami, jak zrobić to dobrze. Serdecznie polecam Ci wyżej wymieniony artykuł.
Wskazówki przydatne w procesie pisania listu motywacyjnego
List dopasuj do oferty pracy
To znak dla rekrutera, że poważnie podchodzisz do konkretnej oferty i nie aplikujesz masowo. W liście pokaż, że spełniasz wszystkie lub większość wymagań z ogłoszenia o pracę, na które odpowiadasz.
Pokaż, że firma jest Ci znana
Tak, jak w przypadku CV, w liście motywacyjnym nawiązuj do celów i wartości firmy - pokaż, że są Ci bliskie i także chcesz do nich dążyć. Możesz też odnosić się do osiągnięć organizacji (np. praca z dużymi, międzynarodowymi klientami) i wskazać jak Twoja praca może przyczynić się do ulepszenia kontaktów z nimi lub pozyskania kolejnych. Jednak, aby pisać o firmie, musisz faktycznie ją poznać - poświęć 10-15 min na przejrzenie jej strony czy kont w mediach społecznościowych.
Bazuj na CV
List motywacyjny powinien być oparty na CV, ale nie może być jego kopią. Rozszerz w nim informacje zawarte w życiorysie i podawaj przykłady, których w nim nie zawarłeś/aś.
Przedstaw korzyści z zatrudnienia właśnie Ciebie
Postaw się w roli pracodawcy i przez ten pryzmat spójrz na swoje umiejętności i doświadczenia. Dlaczego warto Cię przyjąć do pracy? Co możesz usprawnić albo rozwinąć? Wszystkie te refleksje zawrzyj w dokumencie.
Pisz konkretnie i ze szczegółami
Podawaj przykłady swoich osiągnięć oraz sytuacji w których sobie poradziłeś/aś, choć było to trudne. Wskaż, W miarę możliwości popieraj je liczbami.
Pisz zwięźle i treściwie
Rekruterzy często otrzymują kilkadziesiąt / kilkaset aplikacji na dane stanowisko, zatem nie mają czasu czytać długich dokumentów każdego z kandydatów. Zatem list motywacyjny powinien zmieścić się w zakresie od 1/2 do 1 strony A4. Z racji tego, że słów do wykorzystania masz niewiele, zastanów się czy warto wykorzystywać je na kwieciste zwroty i innego rodzaju ozdobniki.
Pisz do konkretnej osoby
Do managera działu HR lub rekrutera odpowiedzialnego za pozyskiwanie kandydatów na dane stanowisko - zdarza się, że nazwisko tej osoby jest wspomniane w ogłoszeniu. Jeśli nie, może się znajdować na stronie internetowej firmy. Kiedy dowiesz się, do kogo piszesz list, uwzględnij to w odpowiednich zwrotach grzecznościowych - np. Szanowna Pani / Szanowny Panie / Szanowni Państwo (jeśli nie uda Ci się określić jednego adresata i piszesz do działu HR lub działu rekrutacji). Możesz zakończyć list zwrotami: Z poważaniem / Z wyrazami szacunku + podpis.
Unikaj schematów
Internet jest pełen wzorów i przykładów listów motywacyjnych. Są one po to, by z nich korzystać, ale nie warto robić tego na zasadzie "kopiuj-wklej". Wykorzystaj potencjał listu, by jak najbardziej dopasować go do swoich cech i pokazać siebie pracodawcy.
Wygląd Twojego listu ma znaczenie
Ważne, by był przejrzysty i estetyczny. Warto zrobić odstępy pomiędzy każdym z akapitów listu. Do tego, dobrym pomysłem może być użycie takiej samej czcionki, jak zastosowana przez Ciebie w CV. Zazwyczaj w liście motywacyjnym nacisk jest położony na prostotę, ale jeśli starasz się o pracę w branży kreatywnej, możesz nieco puścić wodze fantazji.
Sprawdź poprawność listu
Przeczytaj dokument po jego napisaniu, by upewnić się, że nie ma w nim błędów. Warto dać go do sprawdzenia drugiej osobie, aby mogła Ci powiedzieć, czy wszystko jest dla niej zrozumiałe.
Dopilnuj, by Twoje dane były wpisane poprawnie
To jest kluczowe dla Twojej szansy na zatrudnienie, bo bez prawidłowego numeru telefonu lub adresu email pracodawca nie da rady się z Tobą skontaktować. Upewnij się, że dane (zarówno Twoje, jak i adresata) są zapisane bezbłędnie.
Upewnij się, że wersja elektroniczna działa
Dokumenty aplikacyjne najlepiej jest wysyłać do pracodawcy w formacie PDF, by mieć pewność, że formatowanie będzie w takiej formie, jak chciałeś/aś. Po wyeksportowaniu pliku jeszcze raz go otwórz, przejrzyj dane i sprawdź wszystkie hiperłącza w dokumencie (czy strony otwierają się prawidłowo). Może być to też dobra okazja do ostatniego sprawdzenia, czy w tekście nie ma żadnych błędów ortograficznych i stylistycznych.
Przydatne linki
Przykłady listów motywacyjnych dla różnych branż znajdziesz tutaj.
Chcesz napisać list motywacyjny po angielsku?
Źródła:
https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-list-motywacyjny-do-firmy?fbclid=IwAR2_2cvNHnwT6lnS2P4iko0eN
Świetny artykuł. Czyta się go bardzo dobrze. Jeśli potrzebujecie pomocy z przygotowaniem listu motywacyjnego skontaktujcie się z NinjaHunters.io którzy się wami zaopiekują