top of page
szukajacdrogi5

Poszukiwanie pracy. Gdzie szukać wymarzonej oferty?

Zaktualizowano: 2 sty 2022


Jeśli masz już konkretną wizję swojej przyszłej pracy, to być może zadajesz sobie właśnie takie pytania - Gdzie jej szukać? Jak się do tego w ogóle zabrać? Podpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie.


W 2010 roku pan Krzysztof Krupiak umieścił na billboardach w swojej miejscowości ogłoszenie o tym, że szuka pracy. Wydał na to 3000 złotych! Jednak wysiłek i włożone pieniądze opłaciły się, ponieważ otrzymał wiele propozycji pracy, z których wybrał najbardziej odpowiednią dla siebie.

Ten niekonwencjonalny sposób okazał się skuteczny. Czy to znaczy, że aby znaleźć dobrą pracę musisz wynajmować billboard? Zdecydowanie nie! Jest wiele innych sposobów na to, by odnaleźć odpowiadającą Ci ofertę.


Gdzie warto szukać pracy?


1. Znajomi - moim zdaniem najlepiej jest zacząć od podpytania znajomych pracujących w tej samej branży, czy w ich firmach nie są prowadzone rekrutacje. Sama znalazłam w ten sposób moją obecną pracę i tak właśnie pomagam w szukaniu pracowników do firmy, w której jestem zatrudniona. Wiem, kto z moich znajomych interesuje się dziedziną którą się zajmuję (praca z dziećmi) i proponuję wysłanie CV do nas. Czasem też dostaję wiadomości od koleżanek, które są zainteresowane pracą w naszej firmie.

Zyskuje na tym pracodawca, ponieważ ma kandydata poleconego przez pracownika z dłuższym stażem, a także wygrywa kandydat - bo praca sama do niego przychodzi.


2. Facebook - powiązany z pytaniem znajomych, ponieważ takie pytanie możesz zadać za pośrednictwem serwisu - np. w formie posta z informacją, jakiej pracy poszukujemy oraz prośby o udostępnienie go innym osobom. Na Facebooku istnieje też mnóstwo branżowych grup - warto ich poszukać i przejrzeć dostępne oferty, ponieważ często pojawiają się w takich miejscach. Możemy też zamieścić tam swoje ogłoszenie o poszukiwaniu pracy.


3. Lokalne serwisy ogłoszeniowe - warto na nie zaglądać, bo lokalnie działające firmy mogą wrzucać swoje ogłoszenia właśnie tam. Mogą się tam pojawiać też oferty z firm MLM, czyli marketingu sieciowego (opiera się na sieci osób niezatrudnionych w firmie, które sprzedają produkty, a w zamian za to mają promocje na nie lub profity finansowe np. Avon, Oriflame) i to w sporej ilości, co nie dla każdego jest pożądanym zjawiskiem. Dlatego nie warto przeglądać wszystkich ogłoszeń opublikowanych danego dnia, ale użyć funkcji filtrowania i wybrać tylko to, co nas naprawdę interesuje (stanowisko lub szerzej - branżę).


4. Portale z ofertami pracy - ogólnopolskie portale często pierwsze nasuwają się na myśl, kiedy myślimy o szukaniu pracy. Zresztą słusznie, bo to z nich pracodawcy i kandydaci korzystają najczęściej.


Lista najpopularniejszych serwisów z ogłoszeniami o pracę:

  • pracuj.pl - największy portal tego typu, cieszący się największą popularnością i ilością ogłoszeń.

  • pl.indeed.com - wiodący portal w branży rekrutacyjnej, z opiniami o pracodawcach z różnych krajów.

  • GazetaPraca.pl - poza ofertami pracy znajdziesz także kalkulator wynagrodzeń i artykuły związane z procesem rekrutacji.

  • Aplikuj.pl - oprócz ofert znajdują się tu także profile pracodawców.

  • infoPraca.pl - poza ofertami, możesz na niej szybko sprawdzić, które firmy prowadzą rekrutację.

  • jobrapido.com - oferty pracy w kraju i za granicą

  • zielonalinia.gov.pl - strona rządowa z ofertami pracy oraz informacjami na temat rynku pracy

  • olx.pl - głównie ogłoszenia o pracę w branży budowlanej, sprzedaży czy gastronomii.

  • jober.pl

  • gumtree.pl

Bardzo ciekawą funkcją serwisów ogłoszeniowych są newslettery z ofertami pracy. Mogą być one dobrym źródłem informacji dla osób, które mają pracę, ale zastanawiają się nad jej zmianą. Wystarczy wpisać swój adres email oraz interesujący Cię zawód, a na Twoją pocztę będą przychodzić wiadomości z najnowszymi ogłoszeniami o pracę w danej profesji.


5. Branżowe serwisy ogłoszeniowe - czyli specjalistyczne portale dedykowane konkretnej branży. Często korzystają z nich pracodawcy, by Np. dla branży budowlanej jest to budownictwo.org lub pracawbudownictwie.com.pl, a dla medyków powstał portal-medica.pl. By znaleźć taką stronę Twojej branży wystarczy wpisać w Google "portal ogłoszeniowy branży XXX".


6. LinkedIn i GoldenLine - profil na takim portalu to Twoje wirtualne CV. Zamieszczasz tam swoje umiejętności i uprawnienia, a pracodawcy lub znajomi mogą wystawiać Ci referencje. Co ważne, jest to portal społecznościowy, więc za jego pomocą budować swoją sieć kontaktów oraz swoją markę osobistą - Twój wizerunek specjalisty. Na LinkedIn i GoldenLine znajdziesz też ogłoszenia o pracę. Tych stron używają też rekruterzy szukający pracowników, więc może się zdarzyć, że po założeniu profilu dostaniesz wiadomość z ofertą. Zatem warto tam być! :)


6. Prywatne pośrednictwa i agencje pracy - zależnie od agencji oferują możliwości pracy w Polsce i za granicą. Często (choć nie zawsze) są to mniej wykwalifikowane zajęcia - szczególnie te zagraniczne jak np. praca na produkcji lub przy uprawie kwiatów. Przy korzystaniu z usług agencji pracy (zwłaszcza szukając zatrudnienia za granicą!) należy sprawdzić jej numer - zazwyczaj znajduje się on na dole oferty pracy. Ten numer wpisujemy do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, gdzie sprawdzimy, czy nie trafiliśmy na oszustów.

Dodatkowo, profesjonalna agencja poprosi Cię o zaświadczenia i certyfikaty potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe oraz o zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Sama też umówi Cię na spotkanie z pracodawcą. Prawdziwa agencja pracy nigdy nie zażąda opłaty za znalezienie Ci pracy - wyjątkiem jest zwrot kosztów poniesionych w czasie organizowania wyjazdu do pracy za granicę (koszty przejazdu, wydanie wizy, tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie), ale opłaty te muszą być wpisane w umowie z pracownikiem.


7. Urząd Pracy - warto skorzystać z usług Urzędu Pracy jeśli potrzebujesz podniesienia kwalifikacji zawodowych lub chcesz się przebranżowić, ponieważ oferuje on pomoc doradcy zawodowego oraz dofinansowuje różnorodne kursy kwalifikacyjne. Jednak jeśli po prostu szukasz pracy to polecam Ci ten sposób jeśli masz wykształcenie zawodowe - np. monter, ślusarz, pracownik budowy - takich ofert pracy jest najwięcej.


Wyjdź naprzeciw pracodawcy


Wyżej podane sposoby poszukiwania pracy wiążą się z konkurencją. Na jedno ogłoszenie może odpowiedzieć kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet setki osób, więc jeśli zaaplikujesz, będziesz musiał / musiała rywalizować, wyróżnić się spośród nich. Jednak możesz tego uniknąć. Jak? Wyprzedź pracodawcę!

Czy pomyślałeś kiedyś o swoim CV jak o ofercie handlowej, w której oferujesz pracodawcy unikalną wartość? Jeśli nie, to warto. Szczególnie, jeśli znasz już konkretną branżę i stanowisko, na którym chcesz pracować.


Wyjście naprzeciw pracodawcy w 2. krokach:

Krok 1. Znajdź odpowiednią firmę - przeszukaj rynek w poszukiwaniu firm, w których naprawdę chcesz pracować. Nie kieruj się tym, czy aktualnie prowadzą rekrutację, czy nie. Po prostu wybierz 2-3 takie firmy, a następnie sprawdź ich adresy: email oraz siedzib.

Krok 2. Przygotuj ofertę skrojoną "na miarę" - czyli napisz wiadomość, w której przedstawisz siebie jako osobę, która przyniesie firmie mierzalne korzyści.

Powinno się w niej znaleźć: opis Twoich mocnych stron (np. doświadczenie, umiejętności) i tego, jakie zyski z zatrudnienia Ciebie będzie miał pracodawca np. zwiększenie sprzedaży dzięki Twoim konkretnym umiejętnościom, wprowadzenie nowej usługi, do której masz uprawnienia (np. obsługa mniej popularnego programu używanego w danej branży). Przykład maila możesz znaleźć w tym artykule. Później już tylko wyślij i czekaj na odpowiedź.

Urlop na poszukiwanie pracy

Jeśli pracujesz na umowę o pracę:

  • na czas nieokreślony,

  • na czas określony przekraczający 6 miesięcy i dopuszczający wypowiedzenie umowy,

  • na 3-miesięczny okres próbny,

a okres wypowiedzenia zawarty w umowie wynosi przynajmniej 2 tygodnie, przysługuje Ci urlop celowy na poszukiwanie pracy. Zależnie od długości okresu wypowiedzenia przysługują Ci:

  • 2 dni wolne - jeśli okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie lub 1 miesiąc,

  • 3 dni wolne - jeśli okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Za dni urlopu na poszukiwanie pracy przysługuje Ci wynagrodzenie w takiej wysokości, jak wynagrodzenie za urlop, a jest obliczane na podstawie wynagrodzenia z miesiąca, w którym następuje zwolnienie z pracy.

Co ważne, urlop na poszukiwanie pracy otrzymamy tylko na nasz wniosek. Termin wolnego powinien być ustalony z pracodawcą. Jeśli nie dojdą w tej sprawie do porozumienia to pracownik może nie przyjść do pracy w ostatnie dni (2 lub 3) okresu wypowiedzenia. W ten sposób może wyegzekwować swoje prawo, ponieważ za niewykorzystane dni tego urlopu nie przysługuje ekwiwalent pieniężny. Dodatkowo, jest to urlop celowy, więc powinien być wykorzystany właśnie na poszukiwanie pracy. Można w te dni omówić się na rozmowy z pracodawcami, szukanie ofert, wykorzystać je na spotkanie z doradcą zawodowym, na pisanie dokumentów rekrutacyjnych lub jeszcze inaczej. W każdym razie warto dobrze spędzić ten czas na poszukiwanie odpowiedniej pracy dla siebie. Życzę Ci powodzenia!





Źródła:

https://www.niepoddawajsie.pl/gdzie-szukac-pracy/ - bardzo ciekawy blog, warto do niego zajrzeć - szczególnie, jeśli planujesz założenie własnej działalności :)


39 wyświetleń0 komentarzy

Comentários


bottom of page