top of page
szukajacdrogi5

Rozmowa rekrutacyjna - jak się przygotować?


Otrzymujesz wiadomość z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną od potencjalnego pracodawcy. Przypuszczalnie Twoją pierwszą reakcją będzie radość - zauważono Cię wśród innych kandydatów! Jednak później może pojawić się obawa - jak przygotować się do spotkania z rekruterem lub przyszłym szefem, by zmaksymalizować swoje szanse na zatrudnienie?


Rozmowa kwalifikacyjna - cele

Inaczej rozmowa rekrutacyjna lub wywiad (ang. interview) to spotkanie (na żywo, telefonicznie lub online), którego celem jest sprawdzenie, czy oczekiwania kandydata i firmy pokrywają się ze sobą.

W trakcie rozmowy przedstawiciel pracodawcy zdobywa dodatkowe informacje o osobie aplikującej, by sprawdzić, czy spełnia wymagania danego stanowiska pracy. Natomiast kandydat lub kandydatka ma okazję poznać więcej szczegółów dotyczących pracy i firmy.

Zaproszenie na taką rozmowę oznacza, że pracodawca jest wstępnie zainteresowany Twoją aplikacją. Twoim zadaniem jest przekonać go, że właśnie Ty będziesz odpowiednią osobą na stanowisko, o które się ubiegasz.


Rozmowa rekrutacyjna - szczegóły techniczne

W spotkaniu rekrutacyjnym mogą brać udział: rekruter, rekruter wraz ze zwierzchnikiem (np. managerem działu dla którego potencjalnie będziesz pracować) i czasem też członkami zespołu, do którego jest prowadzona rekrutacja.

Zazwyczaj rozmowa kwalifikacyjna trwa między 30 a 60 minut, zależnie od charakterystyki stanowiska.

Oprócz samej rozmowy pracodawcy czasem używają testów psychologicznych (kandydat powinien wyrazić pisemną zgodę na wzięcie udziału w takim badaniu) albo proszą o wykonanie zadań związanych z pracą, o którą osoba się ubiega.

Co ważne, bądź gotowy/a na to, że jeśli do pracy wymagana jest znajomość języka obcego, rekruter może Cię prosić, żebyście część rozmowy odbyli właśnie w tym języku. Dlatego warto, byś powtórzył/ła zwroty przydatne w Twojej branży lub niezbędne do opowiedzenia o Twoich zaletach i słabszych stronach, wraz z przykładami. Po prostu bądź przygotowany/a na to, żeby na każde pytanie rekrutera móc odpowiedzieć także w języku, który zamieściłeś/aś w CV.


Przygotowanie do rozmowy:


1. Poczytaj o firmie

Zacznij od strony internetowej - sprawdź w czym specjalizuje się firma, jakie są jej produkty lub usługi, jakie ma wartości, ilu ma pracowników. Zajrzyj też do zakładki "Kariera" - tam prawdopodobnie znajdziesz informacje dotyczące rekrutacji i warunków pracy. To da Ci podstawową wiedzę na temat przedsiębiorstwa. Warto też przejrzeć media społecznościowe firmy (np. Facebook, LinkedIn, Instagram), co pozwoli np. lepiej przyjrzeć się atmosferze i wartościach w niej panujących (często znajdziesz tam zdjęcia z integracji pracowniczych, konferencji, targów lub innych inicjatyw).

Jeśli chcesz przygotować się jeszcze lepiej, znajdź na LinkedIn lub GoldenLine profil osoby, która poprowadzi rozmowę - przyjrzyj się jej ścieżce kariery i zainteresowaniom. To wszystko pozwoli Ci się lepiej zorientować w sytuacji, a przez to poczuć pewniej. Pokażesz też, że poważnie podchodzisz do ubiegania się o pracę w tym przedsiębiorstwie.



2. Przypomnij sobie własny życiorys

Szczególnie ważne będą tu doświadczenia zawodowe - okresy pracy, nazwy stanowisk i pełnione obowiązki. Jednak warto, byś potrafił/a dość dokładnie opowiedzieć o wszystkich kwestiach zawartych w CV, ponieważ może być tak, ze już na wstępnej rozmowie telefonicznej rekruter zapyta o któreś z nich. Dokładnie taką sytuację miałam dosłownie wczoraj, więc z doświadczenia polecam Ci odświeżenie życiorysu nawet na wcześniejszych etapach rekrutacji.

3. Przygotuj pytania do pracodawcy

Obecnie w poszukiwaniu pracy nie liczy się jedynie to, czy Ty jako kandydat odpowiadasz pracodawcy, ale też to, czy pracodawca odpowiada Tobie. Właśnie dlatego warto zastanowić się, czego chciałbyś/chciałabyś się dowiedzieć na temat przyszłej pracy. Przykładowe pytania znajdziesz tutaj i tutaj.

Dobrze jest też wiedzieć, których pytań lepiej nie zadawać. Będą to np. zapytania zadane z pozycji już zatrudnionego pracownika. Rozmowa kwalifikacyjna nie oznacza jeszcze przyjęcia Cię do pracy, więc lepiej uważaj na zwroty, które mogą być odebrane jako nachalne lub roszczeniowe. Przykłady takich pytań znajdziesz tutaj.


4. Przygotuj wszystko, czego wymaga pracodawca

Czyli zadanie rekrutacyjne, jeśli takie było, albo swoje portfolio. Zajmij się tym odpowiednio wcześniej, ponieważ profesjonalnie opracowane mogą znacznie zwiększyć Twoje szanse na zdobycie pracy.


5. Zabierz kopie CV

Choć zwykle rekruter będzie miał własną, mogą się przydać. Najlepiej przygotuj tyle kopii życiorysu, ile ma być osób na rozmowie kwalifikacyjnej - po to, by każdy mógł otrzymać po jednej. To dodatkowo pokaże Twoje przygotowanie i pomoże osobom rekrutującym (szczególnie jeśli jest ich kilka, a tylko jedna ma CV) dopytać Cię o wszystkie istotne szczegóły Twojego życiorysu.


6. Weź notatnik i długopis

Rzeczy do zabrania masz już sporo, ale wśród nich powinien się znaleźć jeszcze notatnik i coś do pisania. Pozwoli Ci to zanotować najważniejsze ustalenia oraz istotne szczegóły, które mogą umknąć z stresie. W dobrym tonie będzie zapytanie na początku spotkania, czy rekrutującym nie będzie przeszkadzało, że będziesz zapisywać niektóre kwestie.


7. Sprawdź możliwości dojazdu

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się rozmowy online, ale wciąż spotkania twarzą w twarz są ważnym elementem wielu rekrutacji. Jeśli czeka Cię rozmowa w siedzibie firmy, dzień wcześniej dowiedz się jak możesz tam dotrzeć. Jeśli nie znasz tego miejsca, możesz sprawdzić w Google Maps, jak wygląda budynek, w którym odbędzie się rozmowa. Warto mieć też plan B, gdyby np. zepsuł się Twój samochód, albo autobus nie przyjechał. Najlepiej być na miejscu 5-10 min przed czasem. To pozwoli Ci chwilę ochłonąć przed spotkaniem.


8. Zadbaj o odpowiedni wygląd

To on pomoże Ci stworzyć dobre wrażenie na pracodawcy. Ubiór ma za zadanie pokazywać Twój wizerunek profesjonalisty, dlatego warto wybrać ubrania formalne, eleganckie. Lepiej postawić na ubrania proste, nieodwracające uwagi od tego, co będziesz mówić. To samo dotyczy biżuterii i makijażu - lepiej wybrać te skromniejsze. Wygląd ma być tylko dodatkiem do kompetencji, które chcesz przedstawić pracodawcy.


9. Wyszukaj się w Google

Choć brzmi to komicznie, wyszukanie w Internecie własnego imienia i nazwiska powinno być jedną z pierwszych rzeczy, którą robisz na samym początku poszukiwań pracy. Dzięki temu możesz sprawdzić czy Twoje nazwisko nie pojawia się w żadnych negatywnych okolicznościach.

Warto też przejrzeć swoje profile w mediach społecznościowych - uzupełnić profil na LinkedIn lub GoldenLine (o tym pisałam tutaj), oraz sprawdzić czy na Facebooku albo Twitterze nie masz kontrowersyjnych postów/zdjęć. Jeśli aktywnie korzystasz z social mediów, najprostszym rozwiązaniem będzie ustawienie swoich osobistych, nieoficjalnych profili jako prywatnych. Dzięki temu nikt spoza znajomych nie będzie mógł zobaczyć udostępnianej przez Ciebie zawartości.



10. Poznaj średnie zarobki w branży

Rozmowa rekrutacyjna jest etapem, na którym często pojawia się pytanie o oczekiwania finansowe, więc warto, żebyś znał/a zarobki na stanowisku, na które aplikujesz. Średnie wynagrodzenia na wielu posadach znajdziesz w porównywarkach (np. pracuj.pl, wynagrodzenia.pl i pensjometr.pl), albo np. na blogach specjalistów w danej dziedzinie.

Dla przykładu, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę "project manager zarobki", a znajdziesz przynajmniej kilka stron podpowiadających jakiej wypłaty możesz oczekiwać na tym stanowisku. Uwaga - ważne, być sprawdzał/a jak najnowsze dane, ponieważ sytuacja na rynku może się dość dynamicznie zmieniać.


11. Przećwicz odpowiadanie na często zadawane pytania

Chociaż spis przydatnych linków przedstawię Ci w kolejnym poście, już dziś polecam Ci poszukać w Internecie pytań, które często padają na spotkaniach rekrutacyjnych. Kiedy już będziesz mieć przed sobą takie pytania, opracuj własne odpowiedzi (tak orientacyjnie, być wiedział/a np. jakie przykłady z życia podać gdyby padło dane pytanie, ale nie ucz się na pamięć swoich wypowiedzi - w rozmowie ważna jest naturalność).

Następnie warto przećwiczyć taką rozmowę kwalifikacyjną z drugą osobą. Dzięki temu zaobserwujesz, które pytania sprawiają Ci trudność. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest informacja zwrotna od życzliwej Ci osoby postronnej o tym, jak odbiera Twój przekaz werbalny i niewerbalny (postawa ciała, mimika, gestykulacja).





Źródła:









43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page